Vaclav Parus
Wpisany przez fufufufek   
wtorek, 11 stycznia 2011 22:41

Czeskie wyścigi w Brannej maja swojego patrona, jednak nam jego nazwisko mówi niewiele , lub całkiem nic.

Vaclaw Parus jest jednym z najsłynniejszych czeskich kierowców wyścigowych lat 50 i 60 ubiegłego wieku. W epoce głębokiego komunizmu bardzo utalentowanym zawodnikom nie wiodło się nigdy najlepiej, problemy z dostepem do sprzętu, z dewizami na wyjazdy zagraniczne, zezwolenia na wyjazd, brak sponsorów itp. wszystko to zazem sprawiło że gdydy bohater tej opowieści urodził się w innej części świata bez watpienia jego sława miałaby zasięg światowy.

parus 2.jpg - 32.73 Kb

Obecnie ponad osiemdziesięcioletni 'Pan Mistrz" swoją karierę wyścigową w 1947 roku startując w klasie junior na przerobionej przez siebie DKW 125.Do 1950 wygrał wiele wyścigów w swoim rodzinnym kraju, zaczął startować w kategorii senior na dwusówowych Jawach. Zaczely się starty na arenie międzynarodowej ograiczonej do krajow byłych demoludów, startował w NRD, Bułgarii, Węgrzech a nawet w Polsce. W 1953 roku dosiadał JAWE 500 OHC.

Nadszedl wielki dzień dla Pana Vaclava w 1956 roku wystartował w TT n wyspie Mann. Zaczął bardzo pechowo, Po upadku na treningu złamał obojczyk, jednak mimo kontuzji wystartował w wyścigu i od początku trzymał sie w ścisłej czołówce. Wszystko szło dobrze do czasu kiedy nagle jego motocykl zaczął tracić moc i musial zjechać do depo, po szybkich oględzinach okazało się że do gażnika który nie posiadał  filtra powietrza dostał się kawałek szmaty lub innego materiału. Szybka naprawa i z powrotem na tor, walka do samego końca i sukces mimo przeciwności losu: doskonałe 6 miejsce!

parus 3.jpg - 19.22 KbPożniej nadeszło wiele kolejnych sukcesów, wygranych, narród itp. W swoim kraju stał się prawdziwa sławą, był trrzykrotnym mistrzem Czech w klasie 175cm3 , podziwiany i uwielbiany. Swoją kariere zawodniczą zakończył w 1969 roku po ponad 20 latach ścigania na torach całej Europy.

Po latach przerwy dał sie wciągnąc w rozwijające się wtedy w Czechach wyścigi motocykli zabytkowych. Znów zaczeły się starty sukcesy. Startował na różnych motocyklach a najczęście można było go zobaczyć na błekitnym ESO. Startował we większości czeskich wyścigach klasyków aż  do roku 1999 kedy to definitywnie zakończył swoją wyścigową historię.

parus 5.jpg - 21.60 KbObecnie ten niewysoki staruszek jest gwiazdą wyścigów w Brannej, pojawia się wśród uczestników, a wszyscy znając "Pana Mistrza" odnosi się do niego z sympatią i szacunkiem. To chodząca żywa legenda więc trudno się dziwić.

parus.jpg - 98.34 Kbeso parus.jpg - 735.27 KbJednak wiekszość Historii sław ma swoje drugie dno. Po zakończeniu kariery wyscigowej mistrzowi nie wiodło się najlepiej, zapomniany, bez pomocy żył naprawde biednie i gdyby nie pomoc grupy życzliwych mu ludzi nie wiadomo jak potoczyły by się jego losy. Jak powiedział nam nasz zaprzyjażniony Szwajcar Stefan startujący na Jawie 500 OHC, ktory dobrze zna i odwiedza Pana Vaclava w jego domostwie, do dziś żyje on w nienajlepszych warunakch, a i zdrowie ostatnio nie dopisuje.

Mimo przeciwności losu Pan Vaclav Parus uswietnia swoją obecnością Wyścigi w Brannej, gdzie zawsze witany jest owacjami , kiedy wręcza nagrody zwyciężcą po zakończeniu niedzielnych wyscigów.

Serdecznie pozdrawiamy Pana Mistrza i do zobaczenia w Brannej na 14 Kolstejnskim Okruhu o cenu Vaclava Paruse.

Poprawiony: czwartek, 13 stycznia 2011 19:39